Mottó
 
Ajándék a szemnek

 

 

 

 


 

 



 

 

 

 
Kultúra
 
A teáról...
 
A csend...
 
Archívum
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Test harmónia




 

 


 

 



 


 

 
Linkek
 
Létidő
 
Mozi, filmek
Mozi, filmek : A forrás

A forrás

  2007.07.07. 18:27

perc, 2006

A forrás

 

 

 

Tudományos-fantasztikus-misztikus film. Fájdalmasan gyönyörű,  halál,  fájdalom, veszteség… remény,  szeretet,  üjjászületés…a történet három korban, három síkon játszódik.

Számomra telitalálat! Különleges filmek egyike, még biztosan újra meg fogom nézni. Zenéje megkapó.

Egy hosszabb leírást  hoztam, mert a film páratlan a maga műfajában.

 

A The Fountain egzisztencialista kérdéseket dolgoz fel: a film élet és halál, férfi és nő kapcsolatának a rapszódiája, keveredik benne buddhista filozófia, meditáció, levitáció és lélekvándorlás, ősi maja hiedelem papokkal, az első emberrel és az élet fájával, bibliai tanítás a paradicsomból való kiűzetésről, míg végül minden testi és lelki konfliktus, minden fájdalom valami varázslatos, egyetemes harmóniává és békévé oldódik. Aronofsky nagyot vállalt, de sikerült is teljesítenie azt.

A filmben három történet fonódik össze. A kerettörténet, a különös jelen kozmikus magányának középpontjában egy kopasz remete áll. Mintha a világ vége után lennénk: főszereplőnk egy buborékban utazik egy pusztuló csillag felé, körülötte csak a világűr és a csillagok, alatta egy kopár szikladarab, egyetlen „társa" pedig egy különös fa. A második történet hőse egy idegsebész, aki majmokon próbálja kikísérletezni az agydaganat orvosságát - de mire megtalálja, már késő: elveszíti ugyanettől szenvedő feleségét. A harmadik történet az asszony befejezetlen regénye révén a spanyol inkvizítorok és konkvisztádorok korába röpít vissza: a hős hódítót imádott királynője az élet fájáért küldi, az egyetlen lehetőségért, amely megmenthetné Spanyolhon rendjét. A három történet egymás folytatása - mintha a lélekvándorlás képes magyarázatát látnánk.

Az elmúlás, illetve a halálfélelem és annak legyűrése minden történetben megrázó erőt nyer. Ebben rendkívül fontos szerepet játszik a film zenéje is. Aronofsky korábbi munkatársát, a Pi és a Rekviem egy álomért zenéjét is jegyző Clint Mansellt kérte fel a mindhárom eseménysorban vissza-visszatérő zenei motívumok megalkotására. 

A három történet nemcsak a zene és a forgatókönyv szintjén függ össze: újra és újra ismétlődő vizuális motívumok feszes egysége szövi át a filmet. A maják által a túlvilágnak tartott haldokló csillagban, egy vörös óriásban a szintén haldokló feleség a teremtés aktusaként véli felismerni a halált, s ez a csillag fogja beteljesíteni az öröklétre kárhoztatott remete sorsát is. Ilyen visszatérő motívum a fa - amely szinte (?) emberi lényként él - és előképe, a maják életfája is, amely egyszerre a kezdet és a vég, s amely esetleg a rák ellenszere lehetne, ha idejében felfedeznénk. Vagy gondoljunk a tetoválásra, amely a maják testfestésére emlékeztet, miközben a házasság, a szerelem látható lenyomata is egyben.

A film vizuális nyelvének gazdagsága, a képek ereje már-már tapintható közelségbe hozza a térben és időben távoli történeteket. Egyesek szerint a végső költségvetésből nem futotta több számítógépes effektusra - de akár Aronofsky vagy díszlettervezői zsenialitását is tisztelhetjük bizonyos ötletekben. Mitikus magasságokba emelkedik például az a jelenet, amelyikben a hős a királynő elé vonul: a remete környezetére, a végtelen csillagos égre emlékeztet a trónterem díszítése. Megszámlálhatatlan mécses díszíti az egyébként sötét termet, amely az apró fénypontok által végtelenné tágul, akárcsak az űr a remete körül. Szintén több történetszálat kapcsol össze a fények és színek egy bizonyos játéka: a kutatólabor mikroszkópi felvételeinek aranyló színfoltjait viszontlátjuk például a haldokló csillag felé emelkedő remete szemével. Ezek a fények gondolatokat ébresztenek, választ adnak az élet legnagyobb kérdésére, az elmúlásra.

Érdekes ötlet a film készítői részéről az is, ahogy a három történet látványvilágában a három alapvető síkidomot használják: a 16. századi eseményekben a háromszögletű formák dominálnak, a néző jelenjének kutatóját téglalapszerű alakzatok veszik körül, a meghatározhatatlan jövőben és térben feltűnő remete viszont kör alakú földdarabon emelkedik a gömb alakú csillag felé.

A három történetet a főszereplők alakja is szorosan összeköti. Ugyanaz a két színész ugyanis mindhárom cselekményszálban megjelenik, három különböző szerepben - vagy nem is annyira különbözőek ezek a szerepek? A Hugh Jackman és Rachel Weisz által megformált figurák közötti viszony nagyjából ugyanaz: a szerelmes férfi és hódolatának tárgya sosem lehet boldog egymással. Vagy a politika és a rang, a hatalomra törő zsarnok áll az útjukban, vagy a mindent legyűrő betegség, vagy éppen a létezés különböző formáinak összeférhetetlensége akadályozza őket. A végső megoldás éppen a kezdet, a halálban együtt felfedezett újjászületés. A kozmikus harmónia forrása maga az emberfeletti természet és annak az életre s a halálra vonatkozó törvényei. Az utolsó ember valójában a maja mitológiákból ismert ősapa, önfeláldozása szenvedéseinek vet véget, ugyanakkor életet ad és újabb szenvedéseket indít el. Kár, hogy Jackman csak egyféleképpen, egyféle mimikai rezdüléssorral képes szenvedni - mellette sokkal erősebben és hitelesebben hat Rache Weisz dísztelen arcjátéka.

Az így egymásba forduló-fonódó történetek közti összefüggést a kritikusok többféleképpen értelmezik. A konkvisztádoros és a kutatós eseménysort egyesek az egyedül maradt, magányába beleőrült utolsó ember látomásaiként magyarázzák, mások egyszerűen a fa kérgének majszolgatása miatti gyomorrontás okozta rémálmoknak mondják. Az erős forgatókönyv és a film vizuális nyelve miatt azonban mindenképpen azt mondhatjuk, hogy megérte Aronofskynak kiverekednie a második nekifutás lehetőségét: A forrás meséje méltón színvonalas folytatása sajátos stílusú korábbi alkotásainak.

 

THE FOUNTAIN (2006)

Rendezte: Darren Aronofsky

Forgatókönyv: Darren Aronofsky

Fényképezte: Matthew Libatique

Zene: Clint Mansell

Szereplők: Hugh Jackman, Rachel Weisz, Ellen Burstyn, Mark Margolis 

 

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 
Heti gondolatébresztő

"Oka van annak, hogy azt választottad, ami most történik veled. Tarts ki! Éld végig a magad módján, a legjobb tudásod szerint és meglátod, rájössz az okára."
Richar Bach

 

 
Ajándék a léleknek


 



 

 


 

 

 

 
Tudástár!
 
Tudomány
 
Szórakozás
 
Smiling
 
Csevegés
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Lélek harmónia



 


 

 



 

 

 

 

 
Kíváncsiskodók:)
Indulás: 2006-03-17
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!