Olvasónapló : Hidas György- Raffai Jenő- Vollner Judit: Lelki köldökzsinór |
Hidas György- Raffai Jenő- Vollner Judit: Lelki köldökzsinór
2007.07.28. 13:42
Hidas György- Raffai Jenő- Vollner Judit: Lelki köldökzsinór
Napjainkra bebizonyosodott, hogy az ember lelki élete nem a születés, hanem a fogantatás pillanatával kezdődik. Az anya belső világának minden rezdülése érinti a baba testét és lelkét: lelki köldökzsinór köti össze az anyát magzatával. Az anyaméhben szerzett tapasztalatok kihatnak az ember testi-lelki fejlődésére, személyiségére, társadalmi kapcsolatai milyenségére.
Két magyar pszichoanalitikus, Hidas György és Raffai Jenő dolgozta ki az anya és magzata kapcsolatteremtésének módszerét, az anya-magzat kapcsolatanalízis, amely során olyan mély kapcsolat jön létre anya és magzata között, amelyben az érzelmek megoszthatóvá válnak, ezáltal a kapcsolat szabályozhatóvá, differenciálttá és harmonikussá tehető.
Mértékadó tudományos körök azt állítják, hogy a pszichoanalízis bevezetése óta ez a legnagyobb „találmány” a pszichológia területén. A kapcsolatanalízis nemzetközi elismertségét bizonyítja, hogy Raffai Jenőt meghívták egy az ENSZ által 2001-ben felkért 12 tudósból álló bizottságba, amelynek feladata, hogy a gyermekek évtizede alkalmából a tagállamoknak ajánlható nevelési programot dolgozzon ki a béke és erőszakmentesség nevében.
A könyv első részében Hidas György és Raffai Jenő a magas színvonalú tudományos ismeretterjesztés kritériumainak eleget téve közérthetően, olvasmányosan, végig intellektuális izgalomban tartva az olvasót ismertetik a születés előtti pszichológia gyökereit, kutatásokat és eredményeket, valamint magát a kapcsolatanalízist, mint módszert.
Sokat mondanak a fejezetcímek is:
Az intelligens magzat
A magzati élet vizsgálata ultrahanggal
Az anyai stressz és szorongás hatása a magzatra és a gyermekre
A nem kívánt terhességek késői hatása
A magzati lélek a pszichoanalízis tükrében
A tudattalan megközelítése
Az anya-magzat kapcsolatanalízis mint módszer
A könyv második részében anyák vallanak a kapcsolatanalízis során megélt gyönyörűséges vagy éppen fájdalmas élményeikről, magzatukkal való kapcsolatukról. Döbbenetes példák olvashatók arról, hogyan lehet biológiainak tekintett folyamatokba a kapcsolatanalízis segítségével beavatkozni. Az anyák valamennyien úgy érezték, hogy a várandósság alatt kialakult mély kapcsolatnak köszönhetően a születéskor ismerősként köszönthette egymást anya és gyermeke.
A rendkívül izgalmas, személyes hangú beszámolókat Vollner Judit jegyezte le.
|