Olvasónapló
2006.03.30. 20:08
2006. 05.
Ayala M. Pines: A szerelem bűvölete
A szeretet sok formája közül egyetlen eggyel foglalkozik, a szerelemmel, annak is csak azt a szakaszát taglalja, a születését. A szerelem születésének sokféle perspektívája közül a pszichológiai perspektívára koncentrál, bár röviden említi a biológiai, történeti, társadalmi és kultúrális perspektívákat is. Szeretné inkább felkérni az olvasót, tűnödjön el, mi lenne az ő egyedi, érvényes definíciója.
„Úgy érzem számtalan formában szerettelek már,számtalan alkalommal,
Míg egyik élet múlt a másik után, kor kor után, az örökkévalóságig…
Most lábad elé teszem le mind, tebenned célhoz ért minden eddigi és minden jövendő szerelem:
Az örök, egyetemes öröm és bánat, az örök élet:
Benne minden eddigi szerelem egyesül, egyetlen egyben, és minden költő éneke, aki csak volt és lesz még.”
Rabindranath Tagore: Végtelen szerelem
Helen Fisher antropológus mondja, hogy a szerelem kémiája egyetlen hosszú nevű molekulával kezdődik, a feniletilaminnal PEA. A PEA természetes amfetamin, az agy termeli és ez okozza az izgalom, öröm, extázis és gyönyör érzését.. Amikor az agy neuronjaiban a PEA-szint megemelkedik, izgalmat, érzelmi emelkedettséget okoz. Ez a kémiai oka annak, hogy a párok egész éjszakákat képesek szeretkezéssel, hatalmas beszélgetéssel tölteni vagy annak hogy gyakran szórakozottak, hogy szexuális izgalomban vannak, optimisták és tele vannak életerővel.
”Szerelmesek: veled van,
Akit oly nagyon keresel,
kutass utána kívűl-belül,
Magadban hordod, ne feledd.”
Shah Nimatuffan: Veled van, akit keresel
Mi is valójában a szerelem?
Mitől lobban lángra?
Mitől leszünk szerelmesek?
A szerelem önmagunkban van, csak a másik ad szárnyakat?
Milyen tényezők „befolyásolják”, hogy a szerelem lángra lobban?
Az egyik ember miért vált ki belőlünk pozitív érzéseket, míg a másikra teljesen közömbösen reagálunk?
Befolyásolja-e a szerelem kialakulását az individum érzelmi élete, társadalmi helyzete, akkori jelenlevő szomorúsága, bánata, öröme?
Mi választunk vagy miket választanak?
Ehhez hasonló kérdésekre kaphatunk választ ebből a könyvből.
Inkább statisztikai jellegű, mint személyes benyomásokra alapozott, mindenesetre volt egy-két meglepő magyarázat...érdekes könyv...
Gonda István & Illés Csilla: Dallamok a szépség szimfóniájából
"Minden ember szellemlény, azaz lényege a láthatatlan szunbsztancia, a lélek, amely azért öltözik fizikai testbe, hogy ily módon lehetőséget kapjon az emberi fejlődésre."-írja a könyv...
"Ez a könyv azoknak íródott, akik vallják, a minőség megelőzi a mennyiséget a nemes küzdés a puszta eredményt, a magasztos fényűzést.
Azoknak a férfiaknak, akik rezonánsak az anyagin túlmutató, magasabb rendű értékekre. Akik kiállják bátorsági próbáikat ahhoz, hogy a szellemi nemesség fénye átsugározzék lényükön.
Azoknak a hölgyeknek, akik még hiszik, hogy az angyali törékenység a tündéri szív következménye, s hogy a szerelemben történő önfeláldozás az, ami a nőt gyönyörűvé varázsolja."
„Tanuljon meg az ember a maradandóra nézni a változóban és a mulandóban, tanulja meg, hogy nem azért van itt, hogy fizikait alkosson, hanem, hogy lelkileg alakuljon."
/Ralph Waldo Emerson/
„Az embernek három bőre van: az elsővel születik, a második a ruhája és a harmadik a ház, amelyben lakik.”
/Hundertwasser/
„A szerelem nem olyan ajándék, amit oda lehet adni- írja /Tagore/- A szerelem arra vár, hogy jöjjön, aki elfogadja.”
„Nézni valamit merőben más dolog, mint látni. Semmit sem látunk, amíg a szépségét nem látjuk.”
/Oscar Wilde/
Weöres Sándor: A teljesség felé
Már régebben is olvasgattam Weörestől a teljesség felé c. művét, de csak pár gondolatot olvastam a neten, és most teljesen felkészületlenül, kölcsönkaptam. Néha megdöbbenek és elkápráztat a hasonlóság az azonos gondolatmenet-egyezés, a Dejavu érzése, mert néha olyan, amikor egy könyvet olvasok, mintha én azt egyszer már átgondoltam, átéreztem, mintha már olvastam volna, mintha az író nézete a meghasonlásig ugyanolyan lenne, mint az enyém…vagy csak megfogalmazza bennünk, amit már amúgyis tudunk?...nem tudom…
Érdemes a könyvet úgy olvasni, hogy az öt fejezetben megjelölni, azt a gondolatot, azt az oldalt ami rád a legjellemzőbb, miben hasonlóságot vélsz és a végén összegezni…
A könyv több, mint világnézet, kevesebb, mint vallás, a könyv ráeszmélés, önnön mivoltunkra, a bennünk rejlő csodára, a harmóniára, mely út a boldogság felé….vagy a teljesség felé vagy a tökéletesség felé…boldogság=teljesség=tökéletesség?
A jóságról /a kard/
Ne kívánd senki szeretetét. Ne utasítsd el senki szeretetét.
Úgy áradjon szereteted, mint a tűz fénye-melege: mindenre egyformán. Akik közel jönnek hozzád, azokra több essék fényedből és melegedből, mint akiknek nincs szükségük terád. Családtagjaid, mindennapi társaid s a hozzád fordulók olyanok legyenek számodra, mint a kályhának a szoba, melynek melegítésére rendelik.
Hullámok és tenger /a szárny/
A hullámokat az számlálja, aki sötétben hallgatja a hullámverést, és nem az, aki látja a tengert.
Genesis /a kristály/
A lámpa nem látja önmaga fényét. A méz nem érzi önmaga édességét.
2006.04.
Rövidke lélegzetnyi szösszeneteket olvastam nemrég, két könyv "személyében".
Az egyik:
Brian Weiss: Lélektársak a magyar könyvklub kiadásában jelent meg
Egy Amerikában ma is élő és praktizáló pszichológus könyve. Therápiájában a regressziós hipnózist veszi segítségül. Érdekes könyv, bár nem eget rengető, viszont akit érdekel és hisz a reinkarnációban, annak egy újdonsült utazás ez a könyv.
Kik a lélektársak?
Akik lélekben a legjobban illenek hozzánk. Akik már több életen keresztül voltak velünk jóban és rosszban. Akik közül ugyanaz a lélek lehetett az anyánk, a testvérünk vagy a feleségünk az évezredek folyamán. Mindez persze hihetetlenül hangzik! De a hétköznapi tapasztalatok másról árulkodnak. Az érintett személy érzékelheti a vonzódást. Az elektromosság ott vibrálhat a levegőben. Az első kézfogás: a szív szava. És az egymásra ismerés egy szempillantás alatt mehet végbe. A lélek ismeri fel a lelket!
Ki a szerző?
Dr. Brian Weiss jelenleg a nyugati világban a reinkarnáció egyik legkiválóbb szakértője. Az ún. regressziús hipnózis során több mint ezer páciense emlékezett vissza már előző életeire. AYale Egyetem pszichiátriai tanszékvezetője és a Miami Egyetem professzora nem lett hűtlen a tudományhoz, hanem magánintézetében az életregressziót is a gyógyító módszerek közé emelte.
Mit tanulhatunk belőle?
Ez a könyv egyúttal a spirituális ismeretek gazdag tárháza. Például megtudhatjuk belőle, hogy:
• Sokkal több lélek van, mint ahány fizikai test.
• A lélek csak a születéskor lép be véglegesen a testbe.
• Szeretteinket sohasem veszítjük el. Újra meg újra együtt térünk vissza velük.
• Minden a szeretet! A szeretet olyan, akár a víz. Kitölti az üres helyeket.
És azt is érdemes megszívlelnünk, hogy a szellemvilág szempontjából az anyagi világ összes kézzelfogható tárgya nem egyéb illúziónál. Egyedül CSAK A SZERETET VALÓSÁGOS.
A másik pedig:
Kiss Dénestől: A Csönd születése
Kiss Dénes; író költő, született, Pacsán, 1936. jan 1-én.
Az író életrajzi ihletettségű műve, mely a II. világháború utolsó egy évét mutatja be az akkor 9 éves kisfiú emlékeinek felidézésével. Tetszett, a maga egyszerűségével, egy kisfiú pillanatnyi életének átélésével...
A csönd születése-emlékek születése:
Tudjuk-e, mikor és hogyan csíráznak-keletkeznek emlékeink?
Talán amikor csönddé válnak bennünk a hangok.
Homállyá szelídülnek a képek.
Amikor kint elül a világ történésének zaja.
Amikor már lefelé indulunk a hegyről.
De a tetőről körbenézünk.
Megsejtjük, hogy olyan úton megyünk tovább, amelyen már jártunk, csak kisebbek a fák és a távolságok.
Az emlékezés nem más, mint életünk meghosszabbítása.
Mint a megélt idő.
Sors, vágy tudatos újraálmodása.
De nem az eszünk, hanem a szívünk szerint...
2006. 03.
Ernest Hemingway: Akiért a harang szól
Háborús történet, Robert Jordanról, amerikai, spanyol nyelvtanárról, aki a spanyol gerillaharcokban a hegyekben élő partizánokkal együtt egy híd felrobbantásán fáradozik. Kb. a 200. oldaltól éledezik csak fel az esemény, néha unottan lassú és döcögős, de aki szereti az ehhez hasonló tragikus háborúról szóló regényeket, biztosan nem csalódik...
"Senki sem különálló sziget, minden ember a kontinens egy része, a szárazföld egy darabja, ha egy göröngyöt mos el a tenger Európa lesz kevesebb éppúgy, mintha egy hegyfokot mosna el, vagy barátaid házát, vagy a te birtokod, minden halállal én leszek kevesebb, mert egy vagyok az emberiséggel, ezért hát sose kérdezd kiért szól a harang, érted szól."
Ernest Hemingway- John Donne
(Donne-tól vette ezt a mottót a regény elejére)
2006. 02.
Sziasztok!
Meglepődtem, amikor rátaláltam a neten a Kis herceg folytatására, nem tudtam róla. Hamarjában be is iktattam a "döcögős" Akiért a harang szól c. könyv közepette és nem csalódtam...bár mint a filmekben a második rész sohasem érheti utól az első részt, valahogy itt is ez a helyzet:-)
Kellemes olvasást!!
Louis de Saint Marché: Kis herceg a nagyvárosban
Merész elgondolás megírni Saint-Exupéry varázslatos szépségű, egyedülálló és megismételhetetlen meseregényének folytatását. Nehéz, de egyben hálás feladat - ha ihletett, az eredeti mű szellemétől áthatott gyermekregény születik, mint jelen esetben -, mert a ráismerés örömével ajándékozza meg a kis olvasókat. Az író bátran gombolyítja tovább a mese fonalát, az ötven évvel későbbi, legjellemzőbb embertípusokkal, társadalmi berendezkedésekkel, a mai rohanó világ új dolgaival ismertetve meg parányi hősét.
A mese örök érvényű üzenete sajnos ugyanaz: még mindig nem tanultunk meg békében, szépen és értelmesen élni, s nincs szemünk meglátni azt a rengeteg csodát, ami pedig körülvesz bennünket...
„-Nyisd ki a virágaidat, biztosan nagyon szépek!- kiáltotta búcsúzóul a kis herceg.- Mert nem az tesz gazdaggá, amit birtokolsz, hanem, aminek tiszta szívből örülni tudsz!”
„Egyszer majd valaki biztosan kitalálja azt a divatot is, amibe a lelkünket csomagolhatjuk újra, s amitől az majd szép és igaz lesz.”
„Mit jelent a hűséges? –kérdezte a kis herceg.
-Hűségesnek lenni annyi, hogy akkor is gondolok rád, amikor távol vagy, ha megjössz, örülök neked, és nem kérdem, merre jártál. Ha elmész, szomorú vagyok, szomorú, mintha örökre mennél el. Bánatos vagyok, mikor te bánatos vagy, örülök, amikor örülsz, és megpróbállak mindig jókedvre deríteni. És soha, soha nem hagylak el. -hangja egészen elhalkult, majd szinte csak magának megismételte:
-Soha, soha nem hagylak el.”
Szerb Antal: Utas és holdvilág
Egy nyárvégi változékony napon, amikor már a nap sugarai haloványan melegítenek, és a szél próbálja eldönteni, hogy lefújja-e a fákról a leveleket...amikor a nyugágyon az ember élvezi az utolsó napsugarakat...vendégségben jártunk, ezt a fajta érzetet csak egy családi ház képes visszaadni...és mit ad Isten az előszobai hatalmas könyvespolcon bújt el a könyvecske...a jómúltkor már könyvtárban is kerestem, de nem találtam.
A mű tökéletes, legalábbis szerintem. Végre egy könyv, ami szórakoztató, elgondolkodtató, tanít, betekintést enged Olaszország kultúr- és szellemvilágába, sodró lendületű, romantikus, fantázaidús, kétségbeejtő, választékos szókincsű, rejtélyes...ugyanakkor azt írják róla; "A mű bizonyos része ma már avultnak tekinthető" mégis, nekem nagyon tetszett. Azt hiszem az ilyen regények a kedvenceim.
Ilyenkor mindig azt írom, No comment, ezt el kell olvasni!
http://mek.oszk.hu/01000/01080/01080.htm a mű a neten is olvasható, de én meg fogom venni, ha megtalálom, mert az ilyen könyvek örök életűek...
/2005. 12. hó/
|