Teatörténelem...
2006.04.04. 20:15
Rövid áttekintés következik a teatörténelem legfontosabb eseményeiről:
i.e. 2700: Se-nung császár felfedezi a tea cserjét
Se-nung kínai császár kertjében időszámításunk előtt 2700 körül történt egyszer, hogy amikor a császár ivóvizét forralták hirtelen feltámadt a szél, s az üstbe egy közeli bokorról levelek hullottak. A"víz" kellemes illatú volt, a császár megkóstolta, s az italt ízletesnek találta.
i.e. 1523-1027: a Shang Jin dinasztia háborús időszaka, amikor Wu Li Zhen szerzetes termeszteni kezdi Kínában a teát
475: a türkmén kereskedők felvásárolják a teát, amelyet a Selyemúton hoznak be
A hagyomány a tea felfedezőjének mégsem a kínai császárt, hanem Bodhidharma buddhista papot tartja. A több változatban is ránk maradt legenda szerint Bodhidharma, kínai nevén Ta-mo, 1. sz. 500 körül Indiából Kínába érkezett, hogy ott vallását terjessze a nép között. A szakállas, mord arcú, szúrós tekintetű önmegtartóztató pap jámborságra való törekvésből éjjel-nappal imádkozott és elvont gondolkodásba merült. Mikor már négy éve volt ébren, egy napon kimerültnek érezte magát: hogy soha többé ne tudjon elaludni levágta mindkét szemhéját (más változat szerint a szemöldökét, illetve a szempilláit tépte ki) és a földre vetette őket. Az ég "megjutalmazta" a buddhista pap cselekedetét, s a ledobott szemhéjakból pompás teacserje sarjadt. Bodhidharma megevett néhány levelet, és egy szempillantás alatt tűz és erő öntötte el, és folytathassa szent meditációját. Felfedezésével megismertette tanítványait is. Halála előtt pedig meghagyta nekik, hogy teát igyanak, mert az a mértékletesség, a szellemi frissesség és a vallási cselekedetek biztosítéka. A buddhizmus tanai szerint csak az elmélkedés, az önmagunkba mélyedés, a szigorú szellemi fegyelem küzdheti le az Én-t, vezet el a belső ürességhez. Ebben az állapotban következik be a szellemet a szellemmel összekötő kapcsolat., s jön létre a megvilágosodás élménye. E cél eléréséhez nyújtott a tea segítséget., mert frissítő hatásával serkentette a hosszú meditációkat. Nem véletlen tehát, hogy az ún. zen-buddhista kolostorokban kedvelték a teát., és a teázást szertartássá emelték. A szerzetesek Bodhidharma képe előtt gyülekeztek, s ott egyetlen csészéből sorjában teát ittak ünnepélyes odaadással.
VI. század vége: a buddhizmussal együtt a tea megjelenik Japánban
879: a legrégebbi írásos feljegyzés a teáról Európában, bizonyos arab utazó feljegyzése arról, hogy valamikor a 879-es évek környékén Kantonban a fő bevételi forrás a sóból és teából származott
1610: a holland Kelet-Indiai Társaság először hoz be teát Európába
1618: az orosz Cár teát kap Kínából
1636: a tea eljut Franciaországba
1650: a tea megjelenik Angliában
1650: a teát bemutatják a hollandoknak Új Amsterdamban
1697: a hollandok elkezdik termeszteni a teát Tajvanon
Innéttől nincs megállás...
|